
Нови придобивки за децата от ОУ „Братя Миладинови“ в с. Злати войвода
Стая за занимания по интереси беше открита на 29.01.2018 год. в Основно училище „Братя Миладинови“ в с. Злати войвода. Училището кандидатства по Нацонална програма през м.май 2017 година. Проектът е изработен от екип в състав: М.Георгиева, Л.Георгиева, Д.Стоянова и бе одобрен от МОН. Изграждането е финансирано с 9 303 лева по Националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Подкрепа за целодневно обучение на учениците“. Със средствата е осигурено модерно оборудване на стаята като мебели и техника. Училището съфинансира със сумата от 1 500 лева. С тях е поставен ламинат, нова врата, боядисани са стените и са лакирани дървените части.
Лентата на новата придобивка прерязаха Стефан Радев - кмет на община Сливен , Стоян Вълков - кмет на село Злати войвода и Зейнеп Ходжа - държавен експерт в МОН.
Гости на откриването бяха заместник-председателят на Комисията по образование в Народното събрание Галя Захариева, заместник-областният управител Димитринка Петкова, председателят на Общински съвет - Сливен Димитър Митев, началникът на РУО - Сливен д-р Бисерка Михалева, родители. Група ученици представиха забавна програма под формата на телевизионно предаване, подготвена от педагогическите специалисти. Самодейци от местното читалище и пенсионерските клубове изпълниха народни песни.
Поздравителен адрес отправи г-жа Т.Кръстева - председател на ОС и председател на НЧ "Просвета 1924" с.Злати войвода:
Уважаеми гости, скъпи учители, драги ученици
От 145 години съществува училището в с.Злати войвода и от 94 години – Народното читалище.
През всички изминали години просветата и културата са вървели ръка за ръка. Ученици и самодейци са на една сцена по време на концерти, тържества, културни събития.
Децата са в библиотеката, участници са в Маратона на четенето, в похода на книгите, пресъздават народни обичаи и традиции.
От името на Обществени съвет, Настоятелството на читалището, Клуб на пенсионерите „Надежда”, Дамски клуб „Втора младост”, ви честитя новите придобивки и ви желая много здраве, професионални и творчески успехи.
Убедена съм, че нашето сътрудничество и партньорство ще продължи !
Беше открита и стая за спортни дейности, която е реновирана и оборудвана за една година със средства на училището в размер на 20 000 лева.
Галя Захариева – народен представител от ГЕРБ – Сливен: “С кандидатстването с проекти пред МОН директорите могат да обновяват и модернизират училищата си”:
“Средствата, които Министерството на образованието предоставя на училищата в страната за подобряване на образованието и за проекти по различни програми, вече са много повече, в сравнение с предходни години. Директорите на учебните заведения трябва да се възползват от тази възможност”. Това заяви народният представител от ГЕРБ и заместник – председател на Комисията по образование в НС Галя Захариева при откриването на нов кабинет по интереси и стая за спортни дейности в ОУ „Братя Миладинови“ в сливенското село Злати войвода.
„Винаги са ме радвали инициативите на директорите, независимо от това колко голямо или малко е тяхното училище. С кандидатстването с проекти пред МОН те могат да обновяват и модернизират училищата си, да предоставят по – добро и по - качествено образование. Имаме много добри и успешни директори в област Сливен, затова трябва да ги мотивираме и да ги подпомагаме, за да се развиват“, каза още Галя Захариева.
Директорът на училището в с.Злати войвода Николай Даков благодари на Министерството на образованието и на депутата Галя Захариева за подкрепата при кандидатстването и реализирането на проекта.
„Средствата за стаята по интереси са осигурени от Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Подкрепа за целодневното обучение на учениците“. Близо 11 000 лв. са инвестирани в стаята по интереси, като над 9300 лв. са от МОН и 1500 лв. от бюджета на учебното заведение. За ремонта и оборудването на стаята за спорт са използвани 20 000 лв. от бюджета на ОУ „Братя Миладинови“ заяви Николай Даков.
В 145-годишното училище в момента се обучават 95 деца от първи до седми клас. Създадени са две целодневни групи на обучение с по 26 деца, от първи до четвърти клас и от пети до седми клас.